Kulturní akce

Dušičkové hledání pokladu vodníka Sena

Dušičkové hledání pokladu vodníka SENA 4. listopadu 2017 od 17:00 hodin ve Smolkově

Příběh vodníka SENA Vodník Seno je starší bratr vodníka Slámy z nedaleké Lhoty. Říkáte si asi, proč ten Sláma je tak známý a o našem Senovi ze Smolkova nikdo nic neví! Je to dávný příběh: Obě vesnice – Smolkov i Lhota měly své mlýny a vodničtí rodiče sídlící ve mlýně smolkovském měli dva syny: Sena a Slámu. Přestože Seno byl starší, nebyl u rodičů oblíbený, stále za vše chválili jen Slámu a Sena jen kárali. Ten se cítil nedoceněný a nešťastný, a proto odešel do světa. Před odjezdem ale někam ukryl velký hrnec plný zlaťáků.

Sláma se pak ujal vlády nad lhotským mlýnem a rodiče odplavali na odpočinek do tepla jižních moří, jak je u vodníků zvykem.

Mezitím se mlýn ve Lhotě rozrostl, ten smolkovský naopak přestal fungovat. Seno byl dlouhá léta kdesi na severu a vrátil se teprve nedávno. Když uviděl, že mlýn už není mlýnem, rozhodl se, že bude žít v ústraní v místních vodách a nebude o sobě dávat vědět.

Vodník Seno se rozhodl svůj dávno ukrytý poklad věnovat dětem, ale bohužel jeho paměť už není nejlepší, a tak místo úkrytu úplně zapomněl! Existuje ale někdo, kdo mu tehdy svítil na cestu…. Bludička Eleonora!

Eleonora měla 13 vzácných perel. 10 stříbrných a 3zlaté, které se jí ale poztrácely právě, když vodníkovi pomáhala ukrýt poklad. Vy tedy musíte perly najít, zodpovědět zapeklité otázky nebo splnit těžké úkoly, které vám zadají další vodníkovi přátelé. Pokud získáte všechny perly, odkryje se vám místo, kde je poklad ukrytý…

Tento příběh uslyšeli všichni účastníci z úst pana ponocného na úvod naší dušičkové akce. Poté se vypravili (rozděleni do tří skupin) poklad hledat. Bludička Eleonora, paní mlynářka a strašidlo Momosák měli pro děti i jejich rodiče připraveny úkoly. Dětem se vše dařilo, takže se dostaly až k úkrytu vodníka SENA, který vylezl z vody a předal jim tajuplnou listinu, díky které bylo odhaleno místo úkrytu pokladu: U svatého Jana.

Poklad byl velký hrnec plný čokoládových mincí, které si děti rozdělily. Potom už se všichni mohli ohřát u ohně, dát si teplý čaj či svařák, opéct buřty, pojíst steak a hranolky a popovídat si v hasičském areálu ve Smolkově.

Všem organizátorům i návštěvníkům děkujeme za skvělý (trochu i strašidelný) zážitek. Zveme všechny také na tradiční hasičský ples, který se koná jako vždy ve smolkovské sokolovně – tentokrát 24. února 2017. Můžete se těšit na bohaté občerstvení a skvělou hudbu k tanci!

za SDH Smolkov Josef Špilháček

Publikováno: 04.11.2017